Při tvorbě nových webových stránek se rozhodujete jaké CMS si pro svůj web vyberete. Wordpress je výborné CMS (systém pro správu obsahu), které v základu nabízí mnoho funkcí a výhod. Samozřejmě netvrdím, že Wordpress je všemožný, protože občas potřebujeme přidat nějakou funkci, kterou zrovna Wordpress nemá. Proto si pomáháme pluginy dalších stran, které zajistí kýžený výsledek.
Pluginy mohou být různého druhu a využití.
Jak poznáte, jaké pluginy potřebujete?
Obecně potřebujete nějaký plugin pro SEO, zabezpečení, rychlost a zálohy.
Nyní se podíváme, jakých 5 základních pluginů by měl váš web mít.
All-in-one WP migration
All-in-one WP migration je prokazatelně jedním z nejdůvěryhodnějších a nejpoužívanějších pluginů WordPress vůbec. Proč? Protože jediným kliknutím dokážete své webové stránky zálohovat, importovat a pokud potřebujete svou webovou prezentaci přesunout (třeba při změně webhostingu), můžete jej exportovat. Rozhraní pluginu je velmi uživatelsky jednoduchý.
Plugin je v základu zdarma.
Wordfence Security
Wordfence je nejoblíbenější Wordpress firewall a bezpečnostní skener proti malwaru.
Jak Wordfence funguje? Identifikuje a zablokuje útočníky, kteří se snaží dostat do systému.
Co přesně dělá? Skenuje malware, obsahuje dvoufaktorové ověřování identity, omezuje rychlost a pokusy při mnohonásobném neúspěšném přihlášení, chrání proti ,,Brute force“, upozorňuje na zranitelnost webu, rozesílá oznámení pokud se někdo přihlásí k administrátorskému účtu a další.
Plugin je v základu zdarma.
Rank Math SEO
Jak již z názvu vypovídá, jedná se o plugin, který je zaměřen na SEO. Rank Math je Wordpress SEO plugin, který každému usnadňuje optimalizaci obsahu pomocí vestavěných návrhů založených na obecně uznávaných osvědčených postupech. Největší výhodou v Rank Math oproti známému Yoast SEO je vlastní správa a přesměrování (redirects), navíc můžete jednoduše v Rank Math sledovat stavové kódy 404 stránka nenalezena, což je pro střední a velké weby či e-shopy klíčové, pokud se zodpovědně starají o SEO. Další výhodou je tvorba vlastních strukturovaných dat.
Plugin je v základu zdarma.
WP-typography
Český jazyk je velmi hezký jazyk, bohužel obsahuje znaky a pravidla, které váš web nechápe. Občas si můžete všimnou jak některé české weby mají nějaké delší slovo rozdělené buď úplně nesmyslně na začátku, na konci nebo rozdělené na 3x (např.: neuvěřitelné > neu-věřit-elné). Proto je tady WP-typography, který pravidla pro češtinu zná. WP-typography dokáže (pokud to nastavíte) správně určit, jaké slovo má kde rozdělit a jaké je vhodné bez rozdělení přehodit na další řádek. Pravdou je, že plugin je skoro rok bez aktualizací, nicméně svou funkcionalitu plní a já ho rád používám.
WPS hide login
Poslední plugin o kterém si myslím, že by měl mít každý web je WPS hide login. Proč? Protože potencionální útočník zná Wordpress jako své boty a ví, že všechny webové stránky na Wordpressu mají základní přihlašovací URL domena.cz/wp-admin nebo domena.cz/wp-login. Tento plugin vám zajistí, že cesta k URL nebude tak očividná. Po instalaci pluginu si v záložce nastavení kliknete na WPS hide login a jednoduše si cestu k přihlášení změníte (například na domena.cz/MujLoginWebu). Jen si dejte pozor ať URL k přihlášení do systému nezapomenete. 🙂
TIP: Pokud náhodou cestu k přihlášení zapomenete. Lze to vyřešit několika způsoby, nejčastěji to vyřešíte díky dočasnému přejmenování složky pluginu v FTP (wp-content).